Kino Femina

Sprawą kina Femina zajmujemy się od marca 2014, kiedy to w mediach pojawiła się informacja, że kino rzeczywiście zostanie zamknięte, a na jego miejscu ma powstać sklep sieci Jeronimo Martins. Ta decyzja zbulwersowała członków naszego Stowarzyszenia, a także wielu warszawiaków – stronę na Facebooku NIE dla Biedronki zamiast kina Femina w ciągu tygodnia polubiło 10 tysięcy osób, a teraz liczba like’ów zbliża się do 13 tys. Wobec takiej sytuacji postanowiliśmy działać dla zachowania tego ważnego punktu na mapie Warszawy.

Działania

Femina jako teatr rozpoczęła swoją działalność 73 lata temu w czerwcu 1941 roku w okupowanej Warszawie. Był to namacalny dowód na niezłomność i siłę ducha warszawskich Żydów. Gwiazdą teatru była Stefania Grodzieńska. Jej mąż Jerzy Jurandot był dyrektorem literackim teatru. Ta para na zawsze wpisała się w historię Warszawy i przez dekady współtworzyła jej kulturalne oblicze. Po wojnie miejsce zachowało swoją kulturalną funkcję. Czy teraz kino Femina przegra w starciu z dyskontem? 30 września ma rozpocząć się w kamienicy remont pod Biedronkę.

Po konsultacji z dyrektorem kina Femina, napisaliśmy list do Jeronimo Martins Polska, w którym przedstawiliśmy rozwiązanie kompromisowe. Zyskał on poparcie wielu organizacji i stowarzyszeń społecznych. Podczas spotkania z przedstawicielem Jeronimo Martins Polska, przekazaliśmy ów list oraz oświadczenia z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Gminy Żydowskiej (kino Femina ma ogromne znaczenie historyczne dla środowisk żydowskich, gdyż w tym miejscu podczas okupacji istniał jedyny działający na terenie getta warszawskiego teatr, w którym występowali artyści żydowskiego pochodzenia). Zorganizowaliśmy także happening pod kinem: odczytaliśmy List Otwarty do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym przedstawiliśmy postulat zorganizowana okrągłego stołu w sprawie kina Femina, zapraszając do rozmowy wszystkie strony zainteresowane tą sprawą, zbieraliśmy podpisy pod naszym listem, oraz próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak zmieni się oblicze znanego skrzyżowania w centrum Warszawy, jeśli kino zostanie zastąpione przez Biedronkę. W trakcie happeningu przystanek “Kino Femina” zyskał nową nazwę – “Biedronka”.

Sytuacja dziś

Pod naszym listem zebraliśmy 1,300 podpisów i przekazaliśmy go do Urzędu Miasta. Po około dwóch tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź ze strony ratusza. Nadal jednak mediacje między inwestorem a konserwatorem nie zostały rozpoczęte. Apelujemy do Pani Prezydent o organizację okrągłego stołu i podjęcie na nowo dyskusji o przyszłości kina. Walczymy o zachowanie kina Femina, a także na tym przykładzie prezentujemy problem braku planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie. Walczymy o to, aby miasto stawiało na wartości estetyczne, kulturalne i historyczne, a nie skupiało się tylko na bezrefleksyjnym zysku.

Dokumenty

list-otwarty-femina-miniaturka
List Otwarty to Prezydent Warszawy

 

list-jmp-18-05-2014-miniaturka
List do Jeronimo Martins Polska

Materiały filmowe

Error type: "Forbidden". Error message: "Method doesn't allow unregistered callers (callers without established identity). Please use API Key or other form of API consumer identity to call this API." Domain: "global". Reason: "forbidden".

Did you added your own Google API key? Look at the help.

Check in YouTube if the id PLuSnF02i_F0cgUAbBwfEy_pzkiitny_pv belongs to a playlist. Check the FAQ of the plugin or send error messages to support.

Galeria zdjęć