Dekomunizacja chodników
W Dniu bez Samochodu 22 września 2018 r. w ramach happeningu pod Sejmem zdekomunizowaliśmy chodnik usuwając z niego milicyjnego Poloneza. W ten sposób wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec obecnych przepisów parkingowych, pozwalających na bezkarne parkowanie samochodów na chodnikach. Jednocześnie w formie petycji przedstawiliśmy projekt zmiany przepisów dekomunizujących chodniki.
Regulacje umożliwiające parkowanie całego pojazdu na chodniku zostały wprowadzone w 1983 r. podczas stanu wojennego, aby ułatwić Służbie Bezpieczeństwa obserwację opozycji, a oddziałom zmotoryzowanym wojska i milicji szybki przejazd ulicami.
Dlatego zaproponowaliśmy niewielką zmianę prawa o ruchu drogowym. W jej efekcie postój samochodów na chodnikach byłby możliwy tylko w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi. Pozostawiona byłaby warunkowa możliwość zatrzymania lub postoju na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t.
Jednocześnie, dostrzegając konieczność poprawy egzekucji znowelizowanych, ale i obecnych przepisów zaproponowaliśmy ułatwienie możliwość odholowywania samochodu pozostawionego w miejscu, gdzie jest to zabronione. Aktualnie holowanie jest możliwe wyłącznie, gdy pojazd nie tylko parkuje nielegalnie, ale także utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Powoduje to trudności interpretacyjne i radykalnie zmniejsza skuteczność egzekucji norm dotyczących parkowania przez Straż Miejską lub Policję.
W październiku 2018 r. nasz projekt został pozytywnie oceniony przez Biuro Analiz Sejmowych i skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. O inicjatywie napisały m. in. “Rzeczpospolita”, “Fakt”, opowiedzieliśmy też o projekcie na antenie Radia TOK FM https://audycje.tokfm.pl/podcast/Chca-odzyskac-chodniki-dla-pieszych-Projekt-w-Sejmie/69783.
W środę 5 grudnia 2018 r. nasi przedstawiciele przedstawią projekt posłom sejmowej Komisji do Spraw Petycji.
Projekt wraz z opinią Biura Analiz Sejmowych jest dostępny TUTAJ.
Zapuszczona, skryta za chaszczami przestrzeń w obrębie ulic Mińskiej, Podskarbińskiej i
Stanisławowskiej na Pradze-Południe skrywa betonowy tor kolarski. W latach świetności ścigali się na nim najlepsi polscy kolarze – Czesław Lang, Mirosław Jurek, Szymon Kornacki i wielu innych. Niestety obiekt jest wyłączony z eksploatacji od wczesnych lat 90. i obecnie pozostaje w dużej mierze zrujnowany. Torowi towarzyszy zabytkowy budynek klubu sportowego Orzeł projektu Macieja Nowickiego.
Kino Femina
1500 zebranych podpisów, akcja zmiany nazwy przystanku, … – angażujemy się w sprawę ocalenia warszawskiego kina Femina, najdłużej działającego kina w Warszawie, które na skutek reprywatyzacji kamienicy i decyzje władz miasta, ma we wrześniu przestać istnieć i zostać zamienione na kolejny dyskont w okolicy.
[/three_columns_one]
[three_columns_one]
Jeziorko Gocławskie
Jeziorko Gocławskie stało się przykrym symbolem warszawskiej polityki pierwszej dekady XXI wieku za rządów Platformy Obywatelskiej : w miejsce parku i klinu zieleni powstaje kolejne blokowisko, woda płynąca nagle staje się stojąca, reprywatyzuje się niezbywalną własność Skarbu Państwa…[/three_columns_one]
[three_columns_one_last]
Kamienica Mirona Białoszewskiego
Walczymy o zachowanie zabytkowej kamienicy przy ulicy Poznańskiej 37 w której mieszkał i tworzył Miron Białoszewski. Firma Icon Real Estate chce przebudować kamienicę mieszkalną na biurowiec dewastując budynek i stawiając windę w miejscu pięknego pieca kaflowego o którym pisał Miron Białoszewski.
[/three_columns_one_last]
[divider]
[three_columns_one]
Koryto – Folwark Bemowo
W kwietniu 2014 roku po ujawnieniu nieprawidłowości w ratuszy Dzielnicy Bemowo, przy biernej postawie opozycji politycznej i jawnej próbie „zamiecenie pod dywan” afery, postanawiamy twardo wypominać grzechy rządzącej Warszawą partii
[/three_columns_one]
Mapa Reprywatyzacji
Kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin, dziesiątki materiałów prasowych i telewizyjnych – nasza interaktywna infografika z lutego 2014 roku zamieszała w świecie brudnej warszawskiej polityki.
[/three_columns_one]
Plac Zamkowy
Od października 2013 jesteśmy zaangażowani w oprotestowanie inwestycji Plac Zamkowy budowanej bezpośrednio w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie, kontrowersyjnej zarówno z powodu mało wyszukanej architektury, jak również licznych nieprawidłowości i niejasności natury formalno-prawnej.[/three_columns_one_last]
[divider]
Budżet Partycypacyjny
Zgłosiliśmy 2 projekty do Budżetu Partycypacyjnego 2014 w Śródmieściu – Audyt ZGN oraz Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – szczególnie ten pierwszy odbił się szerokim echem w stołecznych mediach. W czerwcu aktywnie promowaliśmy nasze projekty w Internecie i na ulicach miasta.[/three_columns_one]
Zakochaj się w referendum
Kampania Zakochaj się w referendum zainaugurowała działalność inicjatywy Miasto Jest Nasze. Apel do warszawiaków wystosowało 20 osób ze świata sztuki, kultury i nauki. Był to obywatelski i pozapartyjny głos zachęcający do udziału w referendum
[/three_columns_one]
[three_columns_one_last]
.
[/three_columns_one_last]