Współczesne metropolie cechują gigantyczne samochodowe estakady przecinające miasta i domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców? Czy możliwe jest zaprojektowanie miasta w taki sposób, by zachować ludzką skalę? Już 3 września (czwartek) o 18:00 w Studiu MDM przy ul. Marszałkowskiej 9/15 obejrzymy film pt. „Ludzki wymiar”, poświęcony tej tematyce. Reżyser Andreas Dalsgaard na potrzeby filmu przeprowadził szereg rozmów z architektami, m.in. tymi skupionymi wokół biura projektowego Jana Gehla – autora m.in. bestsellerowego „Życia między budynkami”.
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja, której tematem przewodnim będzie „ludzki wymiar” projektowania polskich miast. Porozmawiamy m.in. o tym, jak uczynić Warszawę i inne polskie miasta bardziej przystępnymi dla pieszych i przyjaznymi dla środowiska. Czy pewne decyzje projektowe z przeszłości da się jeszcze naprawić? Jak pogodzić interes inwestorów i swobodę gospodarki wolnorynkowej z elementarną potrzebą istnienia dobrze zaprojektowanych przestrzeni publicznych? Jednym z naszych gości będzie Robert J. Moritz, inwestor nowej, zrównoważonej dzielnicy Siewierza, który opowie o założeniach osiedla. W dyskusji udział wezmą także Grzegorz Buczek – architekt, urbanista, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, a także Piotr Sarzyński – krytyk sztuki, wieloletni dziennikarz „Polityki”, autor głośnej książki Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? (2012).
Ogranizator przeglądu: Centrum Sztuki Współczesnej i warszawskie Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
Partnerzy przeglądu: Against Gravity i Wrocławska Fundacja Filmowa
Sponsor przeglądu: inwestor pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce Siewierz Jeziorna – ALTA S.A.
Przegląd „Miasto, akcja!”
Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne? Tego lata poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter. Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Pokazy będą odbywały się co dwa tygodnie, w piątkowe/czwartkowe wieczory, w nowym lokalu pod kuratelą Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Gotowi? Miasto, akcja!
Projekt jest realizowany w ramach “Archipelagu Jazdów”.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1642227052656725/